طراحی مینیمالیستی در آشپزخانه

مجله منزل: این روزها در آشپزخانه ها  از رنگ‌های مختلف استفاده می‌کنند اما حقیقت این است که رنگ‌های تند در آشپزخانه‌ای که قرار است طراحی مینیمالیستی داشته باشد، اصلا مناسب نیست. آشپزخانه‌های مدرن امروزی بیشتر به رنگ تمام سفید انتخاب می‌شوند؛ یک‌دست و ساده. اگر هم از رنگ‌های دیگر استفاده شود، مشکلی نیست؛ همه‌چیز بسته به سلیقه شماست. فقط نکته این است که باید همه کابینت‌ها یک‌دست و یک‌رنگ باشند، مثلا خاکستری.

طراحی مینیمالیستی در آشپزخانه

نورپــــردازی در آشپزخانه‌های مینیمالیستی هم با آشپزخانه‌های معمولی کمی متفاوت است. نورها معمولا با استفاده از چراغ‌های خاص تامین می‌شوند. در این فضاها با طراحی خاص‌شان از نور دریغ نمی‌شود ضمن اینکه نورها به صورتی تابیده می‌شود که فقط سطوح مورد نیاز را روشن کند نه کل فضای آشپزخانه را؛ مثلا نور بالای کانتر آشپزخانه یک‌جور است و نور بالای اجاق گاز هم جوری دیگر! درست است که صحبت از ساده‌گرایی در میان است اما با این حال قرار نیست زیبایی فدای سادگی‌ شود. در بیشتر آشپزخانه‌های امروزی که تابع قانون مینیمالیستی هستند حتما از عناصر طبیعت برای جلوه بخشیدن به محیط استفاده می‌شود. یک سبد میوه کاربرد زیادی دارد و زمان‌هایی هم از شیشه‌های رنگی استفاده می‌کنند و طاقچه‌ای کوچک که آنها را به نمایش می‌گذارد. این وسط مهم این است که سادگی حفظ شود ولی در عین حال روح تازه‌ای در فضا به جریان بیفتد. در آشپزخانه های مینیمالیستی لازم است حتما یک المان برای شکستن فضای ساده و خشک رنگ‌های خنثی وجود داشته باشد. طراحی مینیمالیستی در آشپزخانه

کفپوش‌ها در آشپزخانه‌های مدرن ساده گرا اهمیت زیادی دارند. شاید کمتر کسی این روزها دلش بخواهد که آشپزخانه‌اش را از کفپوش‌ها و لمینت‌های چوبی بپوشاند اما این قاعده در آشپزخانه‌های ساده‌گرا تقریبا یک قانون است. در این دسته از آشپزخانه‌ها کمتر می‌شود سراغی از سنگ، سرامیک و این حرف‌ها گرفت. حرف اول را در آشپزخانه‌های مدرن ساده‌گرا کفپوش‌ها می‌زنند. فرقی هم ندارد چوبی یا غیر از آن؛ البته با رنگی خاص؛ قهوه‌ای روشن!

طراحی مینیمالیستی در آشپزخانه

یکی از اصول آشپزخانه‌های ساده‌گرا جادادن همه وسایل داخل کابینت‌هاست. هیچ وسیله‌ای روی پیشخوان‌ها و میزهای کار قرار نمی‌گیرد به صورتی که اگر کسی وارد خانه شود، این تصور را دارد که آشپزخانه تعطیل است. هیچ لوازم آشپزخانه‌ای نباید از بیرون فضای آن معلوم باشد. در این آشپزخانه‌ها حتی از جاظرفی هم خبری نیست.  حقیقت این است که خانه‌های مینیمالیستی برای خانواده‌های پرجمعیت مناسب نیستند چون بسیار ساده هستند و شاید نتوانند آن‌طور که باید نیازهای یک خانواده بزرگ را برآورده کنند به‌خصوص در فضایی مانند آشپزخانه. معمولا خانواده‌های پرجمعیت ریخت‌وپاش‌های خاص خودشان را دارند که این با اصول یک آشپزخانه مدرن مینیمالیست اصلا جور درنمی‌آید. در آشپزخانه‌های ساده امروزی وسایل برقی هرکدام یا جای خاص خودشان را دارند یا اصلا پیدای‌شان نمی‌شود. آشپزخانه های ساده برخلاف آشپزخانه‌های معمولی اصلا جای انبار کردن نیستند؛ ساده هستند و با لوازمی که واقعا لازم است.

طراحی مینیمالیستی در آشپزخانه

پوشش‌های چوبی در آشپزخانه‌ها فقط به کف زمین مربوط نمی‌شود حتی سقف‌ها را هم می‌توان از پوشش‌های چوبی یا غیر از آن پوشاند.  وقتی کابینت‌ها سفید باشند در این حالت برای روح دادن به فضای غذاخوری خانه بهتر است سقف‌ رنگ و طرح خاصی داشته باشد. حتی اگر کفپوش‌های چوبی هم در آشپزخانه وجود داشته باشد باز هم می‌توان سراغ سقفی چوبی رفت؛ فقط با یک درجه اختلاف رنگ.

طراحی مینیمالیستی در آشپزخانه

در یک آشپزخانه ساده گرا فر و مایکروفر نقش مهمی دارند. حتی در آشپزخانه‌های مینیمالی دیگر خبری از اجاق گازهای مجزا نیست. بیشتر این آشپزخانه‌ها به سبب طراحی خاص کابینت‌ها از گازهای توکار استفاده می‌کنند. حالا بماند که معمولا خود اجاق گازها باید شکل ساده‌ای داشته باشند.

طراحی مینیمالیستی در آشپزخانه

منبع : برترین ها و چه نیوز